pátek 20. září 2013

Kto sedel na 69.?



Moja mama sa ma raz pri pohľade na reprodukciu fotografie robotníkov oddychujúcich na 69. poschodí Rockefeller Centra v New Yorku opýtala, či viem, ktorý z nich je Slovák. "Vážne, tipni si, ktorý to je." 




Charles C. Ebbets vyfotil 11 robotníkov odpočívajúcich počas obedňajšej prestávky pri stavbe RCA buidling na Rockefeller Center na 69. poschodí 70 poschodovej stavby. Fotografia bola uverejnená v nedeľnej prílohe denníka New York Herald Tribune 2.októbra 1932.

"Sedí tam na kraji, má v ruke fľašu. To musí byť Slovák," zasmiala som sa a tipla som si správne. Dedo maliara Ivana Popoviča, ktorý v tridsiatych rokoch 20. storočia pracoval v Amerike, poslal domov pozdrav so známym výjavom. Bolo na nej vraj napísané: "Nič še ty neboj, moja milá Mariška, jak vidziš, ta ja furt s fľašečku. Tvoj Gusti." Po niekoľkých rokoch práce za oceánom sa vrátil na Slovensko a fotografia, na ktorej sedí na lešení skončila v rodinnom albume Popovičovcov. Vnuk Ivan videl reprodukciu fotografie niekedy tesne po ´89 vo Viedni a okamžite ju spoznal. Doma v Kežmarku potom zistil, že sa nejedná o fotografiu, ale o pohľadnicu, na ktorej stál pozdrav milej Mariške. 




Tak som bola hrdá, že na takej známej fotografii, ktorá mimochodom poslúžila ako perfektný marketingový nástroj, je Slovák. Fotografia bola vyfotená tak, aby pôsobila, že robotníci obedujú bez bezpečnostných pásov a zdeľovala, že v čase krízy boli ľudia ochotní prijať akúkoľvek, aj nebezpečnú prácu. V skutočnosti sedia na 69., ale nie vo vzduchoprázdne nad panorámou Manhattanu, ako to na fotke pôsobí, ale nad dokončeným 68. poschodím.  Fotografia sa predávala počas dokončovania výstavby mrakodrapu a bola skvelou reklamou pre Rockefeller Center. A predáva sa do dnes. Preto je jasné, že občas niekoho napadne otázka, kto sú tí muži sediaci na lešení? A práve v tomto momente sa identita nášho Gustiho stáva ohrozená.





Podľa traileru k filmového dokumentu Men at lunch sa nejedná o Gustiho Popoviča, ale o robotníka pochádzajúceho z malého írskeho mesta Shanaglish. Opäť svojich, tentokrát dvoch príbuzných, spoznal syn a synovec a prihlásil sa írskym filmárom bratom Seanovi a Eamonnovi O Cualáinovým. Tvrdil, že muži na oboch koncoch lešenia sú jeho otec a strýko. Tak a teraz už len zohnať dokument a pozrieť si príbeh v podaní írskych režisérov.

Muž s fľaškou by mohol byť aj Ír.
Slováci žijúci v Amerike na funpage stránkach dokumentu neváhali nazdieľať svoju verziu pravdy o mužovi s fľaškou v ruke. 
Na webe sa však objavujú stále ďalšie správy, podľa ktorých by mali Ameriku postaviť úplne iní hrdinovia:

Superheros

The Simpsons

Movie stars

Lego Center


 

Žádné komentáře:

Okomentovat